Določitev vpliva razmerij reaktantov na nastanek kemiluminiscenčne reakcije

Kemiluminiscenca je pojav, kjer se med kemijsko reakcijo sprošča energija v obliki svetlobe. Ta pojav se uporablja npr. v svetlečih palicah (angl. glow stick), pojavilo pa se je tudi zanimanje za uporabo teh reakcij za spremljanje nekaterih procesov fluidne dinamike.

Za takšno reakcijo so potrebni 4 reaktanti: difenil oksalat, vodikov peroksid (H2O2), barvilo in bazični katalizator. H2O2 je pred reakcijo fizično ločen od ostalih – običajno v stekleni ampuli, ki se za zagon reakcije prelomi. Po stiku H2O2 in difenil oksalata nastanejo produkti, ki spontano razpadejo na CO2, pri čemer se sprošča energija. Ta energija vzbudi elektrone barvila, ki neto med relaksacijo sproščajo fotone. Valovna dolžina fotona (tj. barva nastale svetlobe) je odvisna od kemijske strukture barvila.

Kandidat(ka) bo z variiranjem količin in razmerij reagentov vplival(a) na produkt kemijske reakcije. Pri tem bo spremljal(a) intenziteto nastale svetlobe, eksotermnost reakcije in njeno hitrost. Zaradi uporabe različnih topil in kemikalij se bo delo izvajalo pretežno znotraj digestorija.

Picture12


Kontaktne osebe: dr. študent Žan Boček

Nov. 27, 2024, 9:23 a.m.